SILENT HUNTER 5
Das Sims
by Neal Stevens


překlad textu: PvonR

Článek v původním znění lze nalézt na stránkách SubSim.com.

 

 

Silent Hunter V: Battle of the Atlantic

Začalo to scénou z Das Boot kde... Proboha, ten si bylo možno prohlédnout jen dva týdny před vydáním hry, žádný čas pro prozaické úvody. Normálně bych psal několik měsíců před vydáním, ale Ubisoft hru pečlivě tajil. V září v Kodani při setkání Subsim byla předvedena demoverze Silent Hunter V, ale od té doby nastal celkový výpadek informací. Vynaložili jsme obrovské úsilí získat detaily o nejzákladnějších  elementech hry, pak se nám podařil v lednu náš telefonický interview, následovaný odhalením návrhu DRM, který vyvolal u mnoho hráčů negativní reakce, reakce od Ubisoft téměř nula: nebude to nic platné? Odpovědi se dočkáme až několik týdnů po recenzi. Ale právě teď mohu vnést trochu světla do celkových možností hry a mnoha základních prvků vytvořených od Ubisoft Romania snažících se dosáhnout zážitku Das Boot.

 

sh4Když byl Silent Hunter V oznámen, mnoho hráčů očekávalo (a doufalo v) pokračování SH3 2.0 - solidní, realistická simulace s několika klíčovými aktualizacemi, jako plně detailní U - boat interiér, více interakce posádky a vlčí smečky. Vypadá to, jako by jejich přání byla zodpovězena a uskutečněna. Máš přístup k celé lodi, ale jsi omezen na typ VII a jeho varianty. Můžeš dát řeč s posádkou, jako např. torpedomanem Kurtem Faustem, což je "ne-opravdový nacista, ale vzrušuje ho potápění jiných lodí". Ale uvidíme jestli může v konverzaci obstát do konce.

 

Naskýtá se otázka – prozkoumat celou loď…, na co je to dobré? Možná, podle mého mínění (brzdíc superlativy…) ok, to je vynikající! Mezi souboji bych zpomalil časovou kompresi na 1x a prošel odděleními a rozhlédnul se kolem, zkontroloval posádku. Být schopný projít celý virtuální U - boat nabízí nedostižitelný prvek a vyžaduje to jen malou obrazotvornost, aby odkryla nové možnosti hry. Někdo by se mohl ptát, jaké herní možnosti mohu získat z plného přístupu po lodi? Možná pomáhat s opravami, nebo hráč bude vykonávat pravidelnou kontrolu? Mnoho hráčů bude správně argumentovat: „toto není práce kapitána - jestli si pamatuješ scénu v Das Boot, kde ponorka byla uvězněná na dně s hrůzným seznamem kritických oprav, velitel se flákal v jídelně, zatímco posádka zápasila a makala“, ale to stěží přispívá k poutavé hře. Proč nedovolit hráči vykonávat úkoly společně s posádkou v normálním čase, místo přepnutí hry na 512x zrychlení při dlouhých přejezdech po oceánu?

sh4       sh4      

 SH5 nová úroveň zaplavení

Muniční loď v povětří!

Nejsi sám v této ponorce, tvá posádka je tam s tebou. V předpremiéře bylo na palubě lodi 27 mužů, torpédová místnost vypadá poněkud prázdná. Limit programu, aby se vyhnuli trhání hry. V předpremiéře byly vzájemné vztahy poněkud omezené; byl jsem schopný příležitostné konverzace s několika členy posádky, ale bylo to omezené na několik výměn. Když zahájíš hovor, AI člen posádky mluví, ukáže se text. Anglicky s lehce germánským akcentem a německý jazyk byl k dispozici v náhledové sestavě. Jako nestydatý stoupenec SH3 jsem si vždy cenil návštěvy AI posádky a sledování jich reakcí na rozkazy. V SH5 je charakter animací ještě nedokončená práce. Podíváme se, jak se budou chovat v prodávané hře. Jistá rozhodnutí designérů, jako řeč kresby balonků nad jejich hlavami a obrys vzrušení při vybraní dá hře zřetelný Sims-pocit. Všechny objekty, které mohou reagovat na hráčskou interakci mohou být jednoduše zvýrazněny použitím klávesy Alt.

Manažerské rysy posádky, které začaly na SH3, jsou právě tady úplně jiné. Už nejsi úkolář s nutností mít určitý počet lidí v oddělení. V Silent Hunter V pouze řídíš důstojníky a některé klíčové námořníky. Ty, jako kapitán, smíš podniknout kroky k zlepšení morálky a zvládání jejich kvalifikace. Kvalifikace představují zlepšení zručnosti v oblasti jejich zařazení, tak například radiotelegrafista Wolfram Raabe (také není nacista) se stávat více zběhlý při posílání radiogramů tak, aby se vyvaroval lokalizaci britské HF/DF. To dává smysl, ačkoli já bych se ptal na způsob, jakým jsou kvalifikace roztříděny: úroveň 1, úroveň 2,… atd. Možná vývojáři považovali slovo "úroveň" jako mající negativní vedlejší významy v simulaci. Možná "zelenáč, zdatný, zkušený, expert" by byla lepší volba. Některá z kvalifikací zapadá do historie lépe než jiná. Šéf mechanik Willi Pelz (který chce vyhrát válku, ale není nacista) může dosáhnout schopností jak "přetížit diesel", a soundman může zlepšit úrovně zvukového nátěru. Tyto prémiové schopnosti mají závan "akční hry" to může apelovat na příležitostné hráče, ale myslím si, že  by mohli být představeny trochu více realisticky.

sh4       sh4      

Schopnosti a morálka

Muniční loď v povětří!

Zlepšující se morálka může být tak jednoduchá, jako potápění lodí a tak zvláštní, jako přimět kuchaře udělat někomu oblíbené jídlo. Kuchař hraje na špatné housle. Z celé posádky je jediný nacista na palubě tvé lodě. Buď k němu milý, udělá ti tvoje jídlo.

Samozřejmě, jak již víme, kampaň překlenuje jen první polovinu války, kdy U - boaty byly hrozbou spojenců, r. 1939-1943. Kampaň je dynamická a vaše akce budou mít dopad na námořní cesty spojenců, nepřátelské hlídky a taktiku. V kampani začínáš jako prvním důstojník na začátku války. Tato mise je jako základní výuka a RPG elementy jsou hrozné. Jakmile ji dokončíš, můžeš se vrátit do Kielu a začít doopravdy dynamickou kampaň. Předpremiéra neměla plnou kampaň, ale první dvě hlídky byly podobné SH3. Začneš v misi rozkazy od důstojníka na ponorkové základně U - boatů,  zde se zobrazí mapa s komentářem o stavu války, zóny hlídky a cíle. Při zapnutí komprese času můžeš použít možnost  nechat ignorovat varování na spřátelené lodě(tlačítko Travel Mode;pozn. překladatele), tak se teoreticky nesníží komprese času, dokud  se neukáže nějaký nepřítele. 

sh4       sh4      

A hezky napsaný úvod k nejnovější hře Silent Hunter.

Rozkazy mise pro první hlídku jako velitele U – boat

sh4Moje dojmy z AI jsou, že jsou srovnatelné s předchozím Silent Hunterem. Velký rozdíl v SH5 je v možnosti volby poskytnout grafické zobrazení rozložení vzdálenosti lodí na grafu. Hráč nováček snadno uvidí, jak blízko se může dostat, než bude riskovat odhalení. Pokud jsi spatřen, očekávej energickou a realistickou reakci torpédoborců. Přístavy překypují aktivitou a dobrou obranou. Napočítal jsem 12 lodí při odplouvání z Kielu na hlídku. Další vyhodnocení vlčích smeček bude muset počkat na pozdější recenzi.

Teď k tomu co mne nejvíc zajímá: AI posádky. Zdá se, že v SH5 jejich schopnosti objevit lodě jsou lehce menší jako tvé. Abych to vyzkoušel, přiblížil jsem se k nepřátelské operační skupině podle zvukové orientace. Držím hlídku s AI posádkou na lávce a byl jsem schopen zjistit lodě na obzoru dříve AI posádka. Podle mne velké plus, mám rád možnost více se začlenit do hry a proto jsem to ocenil.

sh4       sh4      

Bystrá posádka nenahradí...

... bystrého hráče

Jako u posledních tří Silent Hunterů, vývojářský tým zvednul laťku okrášleného vzhledu. S grafikou zapnutou na high, ponorky a lodě jsou působivé. Voda je lepší než kdy předtím - modré vlny se stružkami bílé pěny, které jednoduše vypadají skvěle. Framerates se mění s úrovní detailu, struktur a vybraných stínů. 

Jedna oblast, kde Silent Hunter V udělal velký krok zpět, je interface. Pryč je malý telegraf, kompas a hloubkoměr. Na jejich místě jsou ve stylu Win7 ovládací prvky, které v U-boatu vypadají nevhodně. TDC podstoupil úpravu také. Ačkoli základní elementy tu jsou, nemůžeš ovlivnit mnoho dat pro torpéda jako předtím, teď to vypadá méně mechanické. Ještě máš dálkoměr a AOB nástroje a to jsou všechny možnosti nastavit vzdálenost či směr ručně, vypadají méně reálně a víc jako výplň v počítačové hře. Je tam dost místa, kde snad bude přidáno k finální verzi např. stav hloubky pod lodním kýlem, hladina paliva, nabití baterií a povětrnostní zprávy.

sh4      sh4      

Pracující hloubkoměr

Měřidla stlačeného vzduchu

Volby menu nabízejí důvěrně známou řadu výběrů realismů. Řekl jsem, že hotová hra bude mít další volby realismů. Jednu chytrou volba realismu, kterou jsem prozkoumal je způsob aktualizace mapových kontaktů a to určení polohy podle zvuku. Teď můžeš čekat na nepřátelské lodě u hydrofonu a když uslyšíš kontakt, klikneš na šipku zápisníku a sonarová směrová linka bude přidána. Parádní! Místo dosavadního automatického sonaru, v reálném čase, můžeš vše nastavit sám. Jestli  dáváš přednost, aby to provedl sonarman (ty jsi kapitán, dej si někde zákusek), pak je volba k dispozici.

Každý dnes ví, že bude potřeba stálé online spojení s hrou Silent Hunter V, to je část ochrany proti pirátství od Ubisoftu. Právě přesně, jak hra bude reagovat, jestli dostaneš okamžitý akustický signál ve tvém spojení, není pevně stanoveno. Jako test, jsem zkusil vypnout můj kabelový modem a hra pokračovala. Jiné testy ukázaly, že se hra pozastavila po několika minutách vypnutého spojení. Teoreticky, hra by se měla uložit a dovolit ti pokračovat tam kde jsi skončil, ale vše je potřeba otestovat, uvidíme později. Hry jsou uložené na Ubi serverech, tak můžeš hrát hru, na každém počítači s přístupem na síť.

sh4Silent Hunter 4 se neprodalo tolik kolik se očekávalo, byl dán další důraz na výrobu hry přitažlivější a přístupnější k příležitostnému hráči. Pro většinu zákazníků, kteří nejsou hlavním tržním segmentem, hra jako taková je prodaná, hra se bude opírat o jejich názory. Pro oddaného Subsim hráče, který vidí každou novou hru jen jako východisko, bude chtít vědět jak bude SH5 otevřená k modům. Na dotaz vyvojářskému týmu, jsme byli ujištěni "že k moderům bude Silent Hunter 5 extrémně přívětivý. A to docela trochu víc otevřený než předchozí a ještě najdete asi hezká překvapení." Tak jako potřeba žhavých členů posádky, řeč v bublinách, rozvržení interface a TDC budou pravděpodobně první úpravy, jakmile bude hra venku. 

sh4Normálně s předpremiérou se nezmiňuju o chybách či závadách - nikdo by neměl očekávat u předpremiéry uhlazený či dokončený produkt. Ale Ubisoft čekal až na dvanáctou hodinu s předpremiérovou kopií, proto je těžké ignorovat aktuální stav hry. Jak moc může vývojový tým zdokonalit hru tak asi za měsíc? Podle stavu předpremiéry přesto nepředpokládám, že by uvažovali o 1 patchi denně. Jsou tam nějaké problémy, který nemohou být plně zodpovězené do uvolnění hry: V jakém stavu je hra? Jak hluboké budou vztahy posádky? Jak kampaň skončí? Jak bude DRM ovlivňovat hráče?  Opravdu velkou otázkou je: bude se hra prodávat lépe pro příležitostného hráče než SH3/SH4? Koupí si dlouhodobý Subsim hráči další nedodělanou hru? A co je nejdůležitější, Ubisoft doplňuje hru měsíc dopředu se záplatami, které hru čistí a dokončuje mezery, které by měly být na místě od začátku?
A já říkám to vše zničí ochrana licencovaného produktu.

 


Test machine: Intel Core2 E8400 (6MB,3.0 GHz, 1333FSB)
4GB Dual Channel DDR2 SDRAM at 800MHz
Video Card SLi, Dual nVidia GeForce 9800GT 512MB
Hard Drive: 500GB - 7200RPM, SATA 3.0Gb/s, 16MB Cache
MultiDrive: 16X CD/DVD burner,  WinXP


 


 © 2007- 2008 Die Kapitäne